ЯК СТВОРИТИ БЕЗПЕЧНИЙ ОНЛАЙ-ПРОСТІР ДЛЯ ДІТЕЙ ВЖЕ СЬОГОДНІ?
ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ ТА КОРИСНІ КОНТАКТИ
#stop_sexтинг – це перший в Україні освітній проект щодо захисту дітей від сексуального насильства в Інтернеті, створений у 2018 р.
Проект став єдиним переможцем у категорії «Мир» конкурсу «Партнерство заради сталого розвитку-2020», що був започаткований Мережею Глобального договору ООН,
Місія проекту – аби кожна дитина була захищена від Інтернет-злочинців та загроз, а батьки та спеціалісти знали як створити безпечний онлайн-простір для дітей.
Сучасні діти не розуміють, як це жити без Інтернету, соцмереж та ігор. Згідно з останньою статистикою, в Україні 96% дітей у віці 10-17 років постійно користуються Інтернетом. Доступ до мережі дає багато можливостей. Але поруч із цим онлайн-світ створює безліч нових ризиків для дітей та підлітків.
Наприклад, приголомшливими є один із трендів минулого року. Згідно з Intrenet Watch Foundation, злочинці змушують дітей скоювати сексуальне насильство над собою або молодшими братами та сестрами та робити онлайн-трансляцію цих злочинів.
З чим діти зіштовхуються в Інтернеті?
- Кожні три хвилини IWF видаляє з мережі Інтернет зображення сексуального насильства над дітьми (дитячу порнографію). 55% зображень сексуального насильства зображують дітей від 0 до 10 років.
- Кожен п’ятий учень середньої школи і 42% старшої школи готові зустрітись з незнайомцем з Інтернету.
- Кожен п’ятий підліток мав досвід секстину.
- Кожна третя дитини зазнавала кібербулінгу.
- 73% дітей ніколи не розкажуть дорослим про насильство, яке трапилось з ними в Інтернеті.
Топ-8 правил безпечного Інтернету, про які варто розказати дитині:
- Не варто спілкуватися в мережі з тими, кого дитина не знає в реальному житті. Особливо, якщо хтось наполегливо проситься в «друзі».
- Небезпечно переходити за посиланнями, надісланими з невідомих джерел в особисті повідомлення, месенджер або на пошту.
- Порадьте дитині звернутися до вас або вчителів, якщо хтось поводиться агресивно або неприйнятно в Інтернеті. Поясніть дитині, що вона може до вас прийти та обговорити будь-яку проблему.
- Під час створення нового облікового запису в соцмережах і додатках, підкажіть дитині використати надійний пароль, який містить маленькі та великі літери, цифри та інші символи. Чим більше знаків, ти краще.
- Не варто поширювати особисті дані (повне ім’я, номер мобільного телефону, адреса, паролі від своїх профілів) в Інтернеті.
- Це стосується і відеодзвінків: стежте за заднім фоном під час спілкування (сховайте дипломи з ім’ям і прізвищем, особисті фото) і не вказуйте геолокацію під час публікації фото в соцмережах.
- Розкажіть дітям «Правило білборда». Дитина має уявити, що те, що вона хоче опублікувати або відправити в мережі, з’являється на білборді поряд зі школою/гуртком. Якщо це викликає негативні емоції, це не можна відправляти або публікувати.
- Пам’ятайте, що після поширення фото або відео в Інтернеті повністю втрачається над ним контроль. Це означає, що хто завгодно зможе використовувати їх у своїх цілях.
Інформацію підготувала соціальний соціолог школи Бовсуновська І. Г.