21 лютого - Міжнародний день рідної мови
21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови.
21 лютого - Міжнародний день рідної мови
Нації вмирають не від інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову.
Ліна Костенко
21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» - звучало у заголовку документа. Міжнародне свято рідної мови мало послугувати захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті.
Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь і дозволяє передати їх нащадкам. Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. За оцінкою фахівців, із 6000 мов, які нині існують, половина з них знаходиться під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Тому ЮНЕСКО своїм Рішенням прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Привернення уваги міжнародної спільноти до цієї теми – важливий крок до визнання необхідності захистити різноманіття культур. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.
В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження “Про відзначення Міжнародного дня рідної мови”.
Відтоді це свято стало ще одним днем пошанування рідної мови в кожному освітньому закладі, у бібліотеках, культурних центрах, просвітницьких організаціях України.
Доля кожної мови чимось схожа на людську долю — мова народжується, розвивається і зникає. Одні слова стають архаїчними, інші безпідставно замінюють на глобально-інтернетні, а замість живих емоцій використовують комп’ютерні символи.
Всяка мова бідніє від того, що нею не користуються на державному рівні й не спілкуються у побуті. Тому, аби примножити й зберегти рідну мову, нею треба спілкуватися починаючи від колискових і завершувати виступами з високих трибун. Нею варто думати та мріяти, дивуватись і любити.
До відзначення Міжнародного дня рідної мови долучилася і наша Дмитрівська шкільна родина. Зацікавили усіх різноманітні тематичні заходи, в яких активну участь взяли учні та вчителі української мови та літератури:
- класні години «Чарівні звуки, рідне слово – моя сердечна українська мова», (5 – 11 кл.),
- презентації «День рідної мови»(5 – 11 кл.),
- конкурси «Мово моя українська»(5 – Б кл.)
- класний проект «Краща мова єднання – це українська»(6 – А кл.),
- вікторини до Дня рідної мови «Найкращий знавець рідного слова» (6 – Б, 8 – А, 8 – Б, 10 кл.)
- виставка книг у бібліотеці «Рідна мова калинова».
Наскрізною думкою проведених заходів була та, що не можна жити на цій прекрасній рідній землі, не чаруючись виплеканою народом у віках нашою мовою,бо в народу немає більшого скарбу, як його мова. Тому ми маємо любити і вивчати її, щоб духовно збагачуватися, набиратися розуму й мудрості і самим творити ще досі незнані нею духовні скарби.